ब्रसेल्स l

ब्रसेल्सको प्लेस सेनटेलेट Place Sainctelette नजिकै सोमबार साँझ भएको गोलीकाण्डमा दुई जनाको मृत्यु भएको छ भने १ गम्भिर घाइते भएका छन् l बुलेभार्ड डी’यप्रेसको छेउमा लगभग १९.१५ बजे गोली चलाइएको थियो।

आपतकालीन सेवाहरू ठूलो संख्यामा घटनास्थलमा पुगेका थिए। ब्रसेल्सका बासिन्दाहरूलाई “सतर्क” आराम गर्न र अनावश्यक यात्राबाट बच्न सल्लाह दिइएकोछ। फरार अभियुक्तको पहिचान र खोजी कार्य भइरहेको प्रहरीले जनाएको छ । स्थानीय बासिन्दाले खिचेको तस्बिरको आधारमा, एकजना मानिस उज्यालो सुन्तला रंगको ज्याकेट र सेतो हेलमेट लगाएको, स्वचालित राइफल समातेर घटनास्थलबाट स्कूटरमा चढेर भागेका थिए l

उनले ट्याक्सीमा सवार दुई जनालाई गोली हानेर पहिले भवनको प्रवेश हलमा कसैलाई गोली हानेको बताइएको छ। बेल्जियमको अखबार Het Laatste Nieuws का अनुसार दुवै पीडित स्वीडेनका थिए।

सोमबार १६ अक्टोबर २०२३ मा भएको गोलीबारी घटना स्थलमा कसैलाई पनि प्रहरीले प्रवेश निषेध गरेर अनुसन्धान गरिरहेको छ l आक्रमणकारी मानिने एक व्यक्तिले इस्लामिक स्टेटलाई समर्थन गर्ने वाचा गरेर “काफिरहरूको हत्या” र “मुस्लिमहरूको बदला” लिने कुरा गरेको भिडियो समेत सार्बजनिक गरेकोछ ।

आतंकवादी हमला इजरायल-गाजा द्वन्द्वसँग जोडिएको “कुनै संकेत” छैन। आतंकवादी संदिग्ध, आधिकारिक रूपमा “अब्देसलेम एल” को रूपमा पहिचान गरिएको छ। संदिग्ध ४५ वर्षीय ट्युनिसियाली नागरिक भएको विश्वास गरिएको छ, जो Schaerbeek को ब्रसेल्स नगरपालिकामा अबैध बसोबास गर्ने उनि कट्टरपन्थी र अनलाइन चरमपन्थको लागी समर्थन गर्ने बुझिएकोछ। RTBF रिपोर्ट अनुसार उनी ट्युनिसियामा आतंकवादसँगको सम्बन्धका लागि पनि परिचित थिए, । २०१६ पछि पहिलो पटक ब्रसेल्सको आतंकको स्तर ४ मा बढाइएको छ। देशको बाँकी भाग ३ स्तरमा बढाइएको छ। नेदरल्याण्ड,फ्रान्स जर्मनी र लक्जेम्बर्ग -बेल्जियम सीमामा सुरक्षा बलियो बनाइएको छ।

बेल्जियमका प्रधानमन्त्री अलेक्ज्याण्डर डे क्रोले सार्बजनिक सूचनाप्रकाशित गरी ब्रसेल्सका बासिन्दाहरूलाई “सतर्क” हुन आग्रह गरेका छन् किनभने संदिग्ध व्यक्ति अझै फरार छन्। ट्विटरमा उनले पीडित परिवारलाई आफ्नो संवेदना व्यक्त गरेका छन् । सुरक्षा सेवा, संघीय र स्थानीय प्रहरी, र मन्त्रीहरू यस आक्रमणको प्रतिक्रिया समन्वय गर्न राष्ट्रिय संकट केन्द्रमा भेला भएका छन्, जसलाई आतंकवादी घटनाको रूपमा वर्णन गरिएको छ।

स्वीडेनको राष्ट्रिय फुटबल टोलीले आज राति बेल्जियमसँग युरो २०२४ को छनोट खेल्दै थियो, यद्यपि पीडितहरू खेलको लागि सहरमा थिए वा थिएनन् भन्ने अहिले स्पष्ट छैन। त्यसपछि खेल छोटो पारिएको छ र दर्शकहरूलाई उनीहरूको सुरक्षाको लागि रंगशाला भित्रै राखिएको छ। समर्थकहरूले रंगशालाको खण्ड खण्डमा खाली गर्न थालेका छन्। रंगशालामा सुरक्षा व्यवस्था कडा पारिएको छ । बेल्जियमको क्राइसिस सेन्टरले आश्वस्त पारेको छ, “सम्भावित नयाँ आक्रमणहरूबाट स्विडेनी समर्थकहरूलाई उत्तम सुरक्षा गर्नको लागि तत्काल सुरक्षा उपायहरू लिइएको छ।” किंग बाउडोइन र हेसेल मेट्रो स्टेशनहरू हाल बन्द छन्, एसटीआईबीका प्रवक्ताले पुष्टि गरेका छन्।

सो खेल हेर्न गएका सम्पर्कमा रहेका १ दर्जन नेपालीहरू अझै रंगशाला भित्रै रहेको र सुरक्षाकर्मीले निस्कन नदिएको बताएका छन् l राति भैसक्यो जाडोले सताई रहेको छ यूरोनेपालसंग बेस फोनमा बोल्दै लुभेन निबासी गुरुङ थरका फुटबलप्रेमीले भने l

स्टेसन वरपरका क्षेत्रमा प्रहरीको बाक्लो उपस्थिति रहेको छ । Place Sainctelette वरपरका ट्राम सेवाहरू रद्द गरिएका छन्। अन्य मेट्रो सेवाहरू गम्भीर ढिलाइका साथ चलिरहेका छन्। ब्रसेल्समा रहेको ईयू आयोगले आफ्नो सतर्कता स्तर बढाएको छ र मंगलबार आफ्ना कर्मचारीहरूलाई घरबाट काम गर्न आग्रह गरेको छ । भवनका लागि कार पार्कहरू सवारी साधनहरूका लागि बन्द हुनेछन् र ईयु क्षेत्रका स्कूलहरू र बालबालिका हेर्ने क्राईसहरू पनि बन्द हुनेछन्। फ्लेमिश सरकारले आफ्ना कर्मचारीहरूलाई ब्रसेल्स यात्रा नगर्न सल्लाह दिएको छ। प्रहरीका अनुसार फेरि आक्रमण हुने आशंका रहेको छ l

तस्बिर – बेल्गा

Facebook Comments Box

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *