उच्च रक्तचाप वा न्यून रक्तचाप हुनु स्वास्थ्यको दृष्टिकोणले राम्रो मानिंदैन । रक्तचाप अनियन्त्रित भएर हुने यो समस्या बढिरहेको छ ।

यी दुई समस्यामा पनि उच्च रक्तचापलाई लिएर मात्रै धेरै मानिस चिन्तित रहेको पाइन्छ । तर धेरैलाई हेक्का नहुन सक्छ, न्यून रक्तचाप हुनु पनि स्वास्थ्यका लागि जोखिमपूर्ण छ । न्यून रक्तचापलाई नियन्त्रणमा ढिलाइ भए स्वास्थ्यमा जटिलता समेत निम्त्याउँछ ।

स्वस्थ व्यक्तिमा रक्तचाप स्तर १२०/८० एमएमएचजी वा त्यस वरपर हुनुपर्छ । यदि रक्तचाप ९०/६० एमएमएचजी भन्दा कम छ भने यसलाई न्यून रक्तचाप वा लो बीपी  मानिन्छ । न्यून रक्तचाप हुनु धेरै कारण हुन्छन् । जस्तै, पानी कम भएर डिहाइड्रेसन हुनु, अत्यधिक तनाव, लामो समयसम्म भोकै बस्नु, अस्वस्थ जीवनशैली,  भिटामिन र पोषक तत्वको कमी, मुटुको समस्या हुनु, केही औषधिको साइड इफेक्टका कारण, गर्भावस्थाको समयमा शरीर परिवर्तन पर्छन् ।

यद्यपि, कहिलेकाहीं न्यून रक्तचापको कारण पत्ता लगाउन धेरै गाह्रो हुन्छ । जसकारण सुरुको अवस्थामा पत्ता लगाउन मुस्किल हुन सक्छ ।

Facebook Comments Box

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *